Tänases volikogus tekitas elavat arutelu Torma sotsiaalkeskuse erihoolekande teenuskohtade investeeringu vajadus. Torma mõisa valitsejamaja Foto: Muinsukaitseamet
Kuna projekt läheb 250 tuhat eurot kallimaks (kogumaksumus algselt 863 900 eurot, uus vajadus kokku 1 113 900 eurot) kui ühinemislepingus lisas kirjas, siis soovib vallavalitsus võtta laenu 175 tuhat eurot.
Kuulasin arutelu ja kahtlus projekti ise hakkamasaamises ja prioriteetsuses muudkui süvenes, sest projekti esitaja Triin Pärsim, kes on praegu Jõgeva valla arenguosakonna juhataja ja endine Torma vallavanem ei osanud/soovinud opositsiooniliikmete küsimustele vastata, vahepeal käitudes nii, nagu ta ei saa küsimustest hästi aru.
Kuulasin arutelu ja kahtlus projekti ise hakkamasaamises ja prioriteetsuses muudkui süvenes, sest projekti esitaja Triin Pärsim, kes on praegu Jõgeva valla arenguosakonna juhataja ja endine Torma vallavanem ei osanud/soovinud opositsiooniliikmete küsimustele vastata, vahepeal käitudes nii, nagu ta ei saa küsimustest hästi aru.
Probleem tõstati selles osas, et Torma vallavalitsus oli soetanud hoone, Torma mõisa valitsejamaja (peremajaks), mis on muinsuskaitse all ja seda hoonet soovitakse erihoolekande teenuste pakkumiseks välja ehitada ja soovitakse ka ehitada/rekonstrueerida kahe korteriga
peremaja 12 majutuskohaga. Kokku soovitakse erihoolekande kohti pakkuda 30-le inimesele. Sellise erihoolekannet vajavate inimeste koha vajadust rõhutas endine Torma vallavanem ja praegune arenguosakonna juhataja ning oma sõnade rõhutamiseks mainis ta, et ka 5 - 6 inimest saavad seal tööd.
Seda küll, et saadakse Euroopa Regionaalfondi toetusena 692 070 eurot, aga kogu projekti maksumuseks kujuneb ju 1 113 900 eurot.
Ja siiski ei saa kogu maja rekonstrueeritud selle raha eest - vähemalt nii sain mina aru.
Ka on erihoolekande vajajale väljaehitatav koha maksumus väga kõrge ning loota, et erihoolekannet vajavad inimesed omaosalusena antud hoonet ja personali suudavad üleval pidada - see on mõeldamatu! Selle projekti teostamisel tuleb iga aasta leida toetusraha hoone ja personali ülalpidamiseks - see on nii minu kui IRL fraktsiooni arvamus.
Samas just nii ongi, et iga vald on just nii hea, kui ta suudab panustada abivajajate elu parendamisse.
See, et sellele projektile peame hakkama juurde maksma, selgus juba sellest analüüsist, et 30 abivajaja omaosalus jääb selleks liiga väheks, alles 70 abivaja kohta võib loota, et nad omaosalusega halduskulud katavad. Erihoolekande teenuse pakkumisel on päris suured kohustused eripersonali osas!
Seega 30 kohaga projektil tuleb arvestada eelarvest eraldatava rahaga teenuste toetusteteks. Väga kahju oli, et sotsiaalosakonna juhataja arvamust selle projekti osas ei olnud volikogu liikmetele esitatud.
Minu jaoks tekkisid küsimused siis, kui endine Torma vallavanem ja praegune arenguosakonna juhataja Triin Pärsim hakkas keerutama ja ei vastanud, mis saab Torma põhikooli söökla juurdeehitusest ning Sadala kooli hoone ja õueala rekonstrueerimisest.
Esitatud eelnõus soovitakse 75 tuhat eurot kasutada omaosaluseks viisil, mis oli väga küsitav!
Miks?, aga sellepärast, et otsuse seletuse järgi soovitakse loobuda Torma põhikooli söökla juurdeehituse (omaosaluse summa 25 000 eurot) ning Sadala kooli hoone ja õueala rekonstrueerimisest (omaosaluse summa 50 000 eurot).
Praegu ei ole tulnud vastust Jõgeva vallavalitsusse, kas neid projekte rahastatakse toetusprogrammidest, aga riigil on veel aega vastata sellele küsimisele.
Arenguosakonna juhataja Triin Pärsimi käest küsiti, mis siis saab kui Torma põhikooli söökla juurdeehituse (omaosaluse summa 25 000 eurot) ning Sadala kooli hoone ja õueala rekonstrueerimise (omaosaluse summa 50 000 eurot) projektid saavad riigipoolse toetuse - kas nende projektide tarbeks on Jõgeva valla eelarves rahad olemas? Sellele küsimusele ei soovinud Triin Pärsim vastata.
Seda küsis Ahto Vili (vt volis ülekande 2 osa aeg 16.28), vastus oli Triin Pärsimil, et lastega seotud projektid viiakse ellu järgmisel, ülejärgmisel aastal!, aga olgem ausad, seda ei otsusta siis Triin Pärsim (ühinemislepingu järgi tuleb panustada Torma põhikooli söökla juurdeehituse ning Sadala kooli hoone ja õueala rekonstrueerimisesse, aga esitatud otsusega loobutakse nendest toetuse summadest kogukonnapõhiste erihoolekande teenuskohtade tarbeks) ning ei ole kindlust, et volikogu otsustab Torma põhikooli söökla juurdeehituse ning Sadala kooli hoone ja õueala rekonstrueerimise!
Miks ma nii kirjutan, aga sellepärast, et Triin Pärsim ei teadnud, missugune on rahaseis Jõgeva vallal ja kui palju me saame veel laenu võtta, sest Jõgeva põhikooli juurdeehituse erakorralise kulu tarbeks on 2018 aastal juba 460 tuhat eurot laenu juurde võetud ja seda ei olnud eelarves algselt arvestatud.
Nüüd tuli juurde laenukohustust veel 175 tuhat eurot. Kui palju me siis jõuame veel laenukoormust suurendada - seda vastust me ei saanud, seda ei teadnud arenguosakonna juhataja Triin Pärsim!
See, et vastus ei ole tõsiseltvõetav näitab ka see, et algselt öeldakse volikogu liikmetele, et Torma põhikooli söökla juurdeehituse ning Sadala kooli hoone ja õueala rekonstrueerimine viiakse ellu järgmine, ülejärgmine aasta, hilisemast Triin Pärsimi jutust selgub, et need viiakse ellu siis kui vahendid tulevad!? Aga kui riigi vahendeid ei tule, kas siis ei olegi vaja neid investeeringuid koolidesse?!!
Kas Triin Pärsimi sõnad on tõsiseltvõetavad ja mis siis ikka on Torma piirkonna prioriteet?
Kas erihoolekannet vajavad elanikud või lapsed - see on küsimus, millele peaks Torma piirkonna elanikud vastama - kahjuks ei ole neilt sellist küsimust küsitud, sest Torma vallas peeti oluliseks mõlemaid - Jõgeva vallas peab aga valiku tegema!?
Kui ma nüüd mõtlen vallavanema Aare Olgo väljaütlemiste peale visioonikonverentsil, et maapiirkonnad ongi kogu raha endale saanud ja linn ei ole saanud midagi, siis mina küll ei ole kindel, et järgnevad investeeringud leiavad tee maapiirkonda ja Torma põhikooli söökla juurdeehituse ning Sadala kooli hoone ja õueala rekonstrueerimise juurde!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar