kolmapäev, 22. jaanuar 2020

Kokkuhoid peab algama volikogust – aga miks ta siis ei alga...?


Eelarve komisjonis oma parandusettepanekuid tutvustav volikogu liige Terje Rudissaar





Kokkuhoid peab algama meist endist, sellepärast saigi esitatud 2020.aasta eelarvesse ettepanek optimeerida volikogu- ja valitsuse personalikulusid ning niimoodi säästa 262 880 eurot!
Oma ettepanekutes lähtusime ühinemise põhimõttest,  kus pakutavate teenuste kvaliteet paraneb ning paraneb investeeringute võimekus.

Kahe aasta jooksul on käivitunud volikogu töö. 


Nüüdseks on kadunud palgalise volikogu esimehe vajadus koos tema 3150 eurose palgaga, piisab osalisest tööst ja töö hüvitamisest, mis annab tubli kokkuhoiu eelarvesse. Kahe aasta jooksul on näha, et 1225 eurot kuus kuluva kahe tasustatud aseesimehe vajadus Jõgeva vallavolikogus puudub, sest miks muidu ei leia dokumendiregistrist volikogu esimehe poolt volikogu aseesimeestele määratud  ülesandeid, mille kohustus tuleneb nii Jõgeva valla põhimääruse kui ka Jõgeva Vallavolikogu jaVallavalitsuse liikmetele tasu ja hüvitiste maksmise korrast. Tasustades aseesimeest ainult siis, kui ta asendab volikogu esimeest, saame korraliku kokkuhoiu. Kindlasti saab kokku hoida ka komisjoni esimeeste 150 eurostelt komisjonitasudelt. 

Kahe aasta jooksul on valitsus käivitanud vallavalitsuses töö. 


Nüüd on vaja optimeerida personali suurust, sest käivitusprotsessid ja esmased valud on laabunud rutiinseks tööks. 
Töötades läbi volikogule esitatud eelarvet, leidsime kulude kokkuhoiu võimalused, samuti muid tulude teenimise võimalusi. 

Jõgeva vallal on ühinemisega kogunenud päris suur hulk varasid, mida ta ei vaja oma põhiülesannete täitmiseks ning mis on mõttekas võõrandada ning tulu planeerida eelarves. 

Kulude kokkuhoiu ja tulu poole suurenemisega saime kokku summa 918 785 eurot!, mille kasutaksime ära järgmiste investeeringute tegemiseks: 

  • Siimusti kergliiklustee väljaehitamine Siimusti surnuaiani; 
  • Vana-Jõgeva ühisveevärgi ja kanalisatsiooni rajamise esimene etapp, mis teostatakse koos kergliiklustee ehitusega; 
  • Luua küla vee- ja kanalisatsioonitrassi rajamise omaosaluseks; 
  • Kuremaa terviserajale kunstlumesüsteemi rajamiseks;
  • Torma spordikompleksi majutusprobleemide lahendamiseks-kaasajastamiseks Torma teenuskeskusesse majutuse rajamisena; 
  • Kaarepere rahvamaja põranda remondiks; 
  • Sadala Rahvamaja välisfassaadi remondi omaosaluseks;
  • MTÜ Eesti Evangeelse Luteri Kiriku Jõgeva Koguduse vaatetornile teede, platside, taristuvõrkude ja -ühenduste väljaehitamiseks.

Mõtted olid ju head, aga praegu nad mõteteks jäävadki!?


Sest reformi-, kesk- ja sotsiaaldemokraatliku erakonna esindajad ei olnud nende mõtetega päri! Samuti ei olnud need praegusele valitsusele sobilikud! 

Miks küll ettepanekud ei sobinud, miks kokkuhoidu ei soovita? 


Mulle tundub seniajani, et Jõgeva valla poliitkultuur, kus „mina“ võidan siis, kui „sina“ kaotad, ei arenda valda kuigi hästi. Suur osa valla arendamise potentsiaali jääb rakendamata, sest tihti sõidetakse opositsioonist teerulliga üle. Selles „ärapanemises“ unustatakse kaugem eesmärk täiesti!
Mõeldes kogu vallarahvale, ei ole mõttekas rõhutada  klassikalist koalitsiooni ja opositsiooni, vaid kogu energia tuleb suunata piirkonna arendamisse. Siis tekib olukord, kus „mina“ võidan pikas perspektiivis siis, kui „sina“ ka võidad ning otsused, mis vastu võetakse, läbivad suurema arutelu ja annavad tugevama aluse valla arengule ning tekitavad lisaenergia, kus kaks pluss kaks ei võrdu enam ainult neljaga.


NB! Iga minu loole Jõgeva valla teatajas on koheselt esitatud ka vastulause!! 


Minu arvamuslugu 3000 tähemärgi näol (rohkem ruumi ei anta) ei anna kuidagi valitsuserakondadele rahu! Niikui oma loo ära saadan, nii see ka ajalehetoimetajate poolt Jõgeva koalitsiooni "ninadele" ülevaatamiseks viiakse!?, et nobedasti vastulause kohe minu loo alla lisada!😂😂😂😂  Nii ka seekord, aga miks ei toimi asi vastupidi, kui koalitsiooni esindajad oma kiidulaulu lõpetavad, miks ei saa opositsioonis olevad volikogu liikmed sellega tutvuda ning oma vastulause esitada!  Miks siiski koheldakse volikogu liikmeid erinevalt?

teisipäev, 14. jaanuar 2020

Kinnistu kõnnitee ääres – kas heategevus või kasimiskohustus kuni surmani!

Palamuse Suur tänav - kusjuures kõnnitee on ainult ühel pool teed



Kui saad kõnnitee maja juurde, siis on rõõm suur, sest saad aru, et inimese turvalisust peetakse tähtsaks sinu vallas! 

Ja siis koos sellega saabub ka koormisena kohustus ja see mis esmapilgul tundub turvaline ja hää, saab kohustuseks niikaua kui sul on kinnisvara selle kõnnitee ääres - ehk siis surmani!
Heakorraeeskiri on vastu võetud ning Jõgeva vallas asuvate kinnistute omanikele täitmiseks kohustuslik!
Millega me siis nüüd arvestama peame, saab vaadata VOLISest

Linnas, alevis, külas ehk tiheasustusalas pead kinnistu omanikuna kõnniteed või haljasalad, mis vahetult sinu kinnistuga piirnevad, korras ja puhtana hoidma - ja tegema pead sa seda tasuta! 😠
Kinnistu omanik peab korjama (tagama koristamise) ära prahi, mis kaaskodanikud maha loobivad! Ära peab koristama ka oksad, mis tuul puudelt alla on ajanud. 
Siis peab ta niitma haljasala ja nii tihti, et rohi ei tohi olla kõrgem kui 15 sentimeetrit! Ära unistagi sellest, et sellel haljasalal võiks olla külvatud lilleaas, mis kaunistaks silma… ja kui ongi, siis muudkui niida ja vaata, et muru kõrgus oleks ikka alla 15 sentimeetri! 
Veel peab riisuma lehed oma rehaga ja need lehed kilekotti toppima ning ise äraandmise eest maksma. Äraandmise eest maksad muidugi ainult siis, kui sul oma aias kompostihunnikut ei ole! 
Kui lumekoristamisega peaks teeääred olema rikutud, siis need korrastama, talvel lume rookima, ikka enda ostetud labidaga (lükkajaga), muretsema kildu, mida libedusetõrjeks vaja läheb  - kõik oma kulude ja kirjadega ja hoia sa, et keegi ei kukuks, sest siis on sul veel kohustus temale valuraha maksta!

Ühinemise eesmärgiks oli parimate praktikate kasutuselevõtt!

......... Kui nüüd rääkida vanast Palamuse vallast  ja tema määrusest ning kõnniteede ja haljasalade korrastamisest, siis ei pannud Palamuse vallavolikogu elanikele sellist koormist, vaid vald kuulutas välja hanke ja sõlmis sellise töö tegemiseks lepingu ettevõtjaga!  - See oli parim praktika, mida oleks võinud ka uues Jõgeva vallas rakendata!
Parandusettepanekuga soovisin kiirustamise maha võtta, kaasata kogukond ja kuulata mida kogukond heakorraeeskirja kohta arvab ning mis ettepanekuid teeb, aga see eeldanuks volikogus parandusettepanekute vastuvõtmist

On oluline, et tiheasutusala kinnistute omanikke koheldaks võrdsena, valla määrustega ei tohi  tekitada ebavõrdsust valla kinnistu omanike vahel. Miks siis Jõgeva valla heakorraeeskirjaga selline olukord kehtestatakse? Osa inimesi peavad panustama oma töövahenditega ja oma rahaga Jõgeva vallamaade heakorda ja osa inimesi ei pea seda tegema!? 
Kuigi Jõgeva vallasekretär Egle Lääne selgitas, et sama tee ääres elavatel kinnistu omanikel on ühesugused kohustused ja rakendub võrdne kohtlemine, siis palun vaadata veelkord pilti, mis lisatud sellele blogile! 
Näiteks Palamuse alevikus on kõnniteed ainult ühel teepoolel, seega Palamuse Suure tänava kinnistu omanikke kohtleme vastuvõetud määrusega ebavõrdselt!  
Jõgeva valla heakorraeeskirja vastuvõtmisega selline ebavõrdsus igatahes on tekitatud! 😣

Nobeded päkapikud

Kui kinnistu omanikud tiheasutusaladel peavad toimetama kui päkapikud – tasuta ja suure rõõmuga, siis hajaasutusalade maadel kinnistuid omavad kodanikud võivad oma umbrohumaid hoida ja hellitada kuni esimese septembrini –  kusjuures niitmata maadelt on levimas aedadesse umbrohi ja külvamas nii ohakat kui ka maltsa!
Põldohakas (Foto: Arne Ader)


Aga nii hoiame me näiteks käpalisi!, leiab positiivse poole alles hiljemalt septembrikuus niite kohta Jõgeva valla haljastusspetsilist Taivo Paeveer. 
Soo-neiuvaip (Epipactispalustris) - käpaline

Kui saad kõnnitee maja juurde, siis koos sellega saabub ka koormisena kohustus niikaua kui sul on kinnisvara selle kõnnitee ääres - ehk siis surmani!