teisipäev, 14. jaanuar 2020

Kinnistu kõnnitee ääres – kas heategevus või kasimiskohustus kuni surmani!

Palamuse Suur tänav - kusjuures kõnnitee on ainult ühel pool teed



Kui saad kõnnitee maja juurde, siis on rõõm suur, sest saad aru, et inimese turvalisust peetakse tähtsaks sinu vallas! 

Ja siis koos sellega saabub ka koormisena kohustus ja see mis esmapilgul tundub turvaline ja hää, saab kohustuseks niikaua kui sul on kinnisvara selle kõnnitee ääres - ehk siis surmani!
Heakorraeeskiri on vastu võetud ning Jõgeva vallas asuvate kinnistute omanikele täitmiseks kohustuslik!
Millega me siis nüüd arvestama peame, saab vaadata VOLISest

Linnas, alevis, külas ehk tiheasustusalas pead kinnistu omanikuna kõnniteed või haljasalad, mis vahetult sinu kinnistuga piirnevad, korras ja puhtana hoidma - ja tegema pead sa seda tasuta! 😠
Kinnistu omanik peab korjama (tagama koristamise) ära prahi, mis kaaskodanikud maha loobivad! Ära peab koristama ka oksad, mis tuul puudelt alla on ajanud. 
Siis peab ta niitma haljasala ja nii tihti, et rohi ei tohi olla kõrgem kui 15 sentimeetrit! Ära unistagi sellest, et sellel haljasalal võiks olla külvatud lilleaas, mis kaunistaks silma… ja kui ongi, siis muudkui niida ja vaata, et muru kõrgus oleks ikka alla 15 sentimeetri! 
Veel peab riisuma lehed oma rehaga ja need lehed kilekotti toppima ning ise äraandmise eest maksma. Äraandmise eest maksad muidugi ainult siis, kui sul oma aias kompostihunnikut ei ole! 
Kui lumekoristamisega peaks teeääred olema rikutud, siis need korrastama, talvel lume rookima, ikka enda ostetud labidaga (lükkajaga), muretsema kildu, mida libedusetõrjeks vaja läheb  - kõik oma kulude ja kirjadega ja hoia sa, et keegi ei kukuks, sest siis on sul veel kohustus temale valuraha maksta!

Ühinemise eesmärgiks oli parimate praktikate kasutuselevõtt!

......... Kui nüüd rääkida vanast Palamuse vallast  ja tema määrusest ning kõnniteede ja haljasalade korrastamisest, siis ei pannud Palamuse vallavolikogu elanikele sellist koormist, vaid vald kuulutas välja hanke ja sõlmis sellise töö tegemiseks lepingu ettevõtjaga!  - See oli parim praktika, mida oleks võinud ka uues Jõgeva vallas rakendata!
Parandusettepanekuga soovisin kiirustamise maha võtta, kaasata kogukond ja kuulata mida kogukond heakorraeeskirja kohta arvab ning mis ettepanekuid teeb, aga see eeldanuks volikogus parandusettepanekute vastuvõtmist

On oluline, et tiheasutusala kinnistute omanikke koheldaks võrdsena, valla määrustega ei tohi  tekitada ebavõrdsust valla kinnistu omanike vahel. Miks siis Jõgeva valla heakorraeeskirjaga selline olukord kehtestatakse? Osa inimesi peavad panustama oma töövahenditega ja oma rahaga Jõgeva vallamaade heakorda ja osa inimesi ei pea seda tegema!? 
Kuigi Jõgeva vallasekretär Egle Lääne selgitas, et sama tee ääres elavatel kinnistu omanikel on ühesugused kohustused ja rakendub võrdne kohtlemine, siis palun vaadata veelkord pilti, mis lisatud sellele blogile! 
Näiteks Palamuse alevikus on kõnniteed ainult ühel teepoolel, seega Palamuse Suure tänava kinnistu omanikke kohtleme vastuvõetud määrusega ebavõrdselt!  
Jõgeva valla heakorraeeskirja vastuvõtmisega selline ebavõrdsus igatahes on tekitatud! 😣

Nobeded päkapikud

Kui kinnistu omanikud tiheasutusaladel peavad toimetama kui päkapikud – tasuta ja suure rõõmuga, siis hajaasutusalade maadel kinnistuid omavad kodanikud võivad oma umbrohumaid hoida ja hellitada kuni esimese septembrini –  kusjuures niitmata maadelt on levimas aedadesse umbrohi ja külvamas nii ohakat kui ka maltsa!
Põldohakas (Foto: Arne Ader)


Aga nii hoiame me näiteks käpalisi!, leiab positiivse poole alles hiljemalt septembrikuus niite kohta Jõgeva valla haljastusspetsilist Taivo Paeveer. 
Soo-neiuvaip (Epipactispalustris) - käpaline

Kui saad kõnnitee maja juurde, siis koos sellega saabub ka koormisena kohustus niikaua kui sul on kinnisvara selle kõnnitee ääres - ehk siis surmani!

Kommentaare ei ole: