kolmapäev, 25. september 2019

Normaalne pakendikonteiner külla - Kas tõesti ainult unistus?


Kudina küla klaaspakendi konteiner, mis alates 02.10.2019 on pakendijäätme konteiner



Selleks, et hoida meie elukeskkonda inimväärsena ja säästa loodusressursse, tuleb jäätmete tekkimist nii palju kui võimalik vältida ning tekkinud jäätmed keskkonnasõbralikult koguda ja käidelda,“ kirjutab Keskkonnaministeerium oma kodulehel.
Palju räägitakse ökoloogilise jalajälje vähendamise vajadusest ja üheks võimaluseks on prügi sorteerimine. Kui mujal Euroopas võetakse ligi pool jäätmetest materjalina taaskasutusse, siis Eestis tuleb vaeva näha, et samale tasemele jõuda. Jõgeva vald deklareerib oma veebilehel, et tegeleb jäätmehoolduse arendamise, korraldatud jäätmeveo sisseseadmise, pakendijäätmete kogumise, taaskasutuse koordineerimisega, liigiti kogumise korraldamisega. Seega on loogiline kui küla soovib pakendijäätmed kokku koguda, siis lahenduse leidmiseks tuleb pöörduda valda. Seda tegi ka Kudina küla.

Lubati paremat teenust

Kudina küla on Jõgeva valla piiriäärne küla Palamuse piirkonnas, asudes Jõgevalt 25. kilomeetri kaugusel. Külas elab veidi üle 100 elaniku ja suur arv nendest sooviks ka oma prügi sorteerida. Külaelanikud soovivad külla segapakendijäätmete konteinerit, sest praegu on ainus võimalus viia pakendijäätmed kaheksa kilomeetri kaugusele Palamusele. Haldusreformi eesmärgiks oli elanikele parema teeninduse pakkumine, siis arusaamine paremast teenusest on külaelanikel ja ametnikel erinev, sest ebamugavamaks on läinud ka muude jäätmete äraandmine Palamuse piirkonnas. Kui varasemalt sai Palamuse jäätmejaama igapäevaselt autorehve, elektri- ja elektroonikaseadmeid, mööblit (suurjäätmed) ning ohtlikke jäätmeid tasuta ära anda, siis praegu tuleb suurjäätmete (sh mööbli) äraandmise eest tasu maksta, rääkimata sellest, et jäätmete äraandmise võimalus on ainult kaks korda nädalas ja sedagi ainult mõned tunnid.
Kui Kudina külarahvas soovib oma pakendijäätmeid sorteerida ja ära anda, siis on see asi, mis väärib võimalust. Augustikuu alguses võttis külaseltsi esinaine Terje Rudissaar ühendust Palamuse teenuskeskuse juhi Urmas Asteliga ja rääkis külaelanike soovist. Paari päeva pärast andis Palamuse teenuskeskuse juht teada, et Kudina küla pakendijäätmete probleemi lahendamisega tegeleb Jõgeva valla keskkonnaspetsialist Taimi Eesmäe. Seejärel saabus vaikus. Kui poolteist kuud oli möödunud, otsis külaseltsi esinaine ise ühendust Jõgeva valla keskkonnaspetsialist Taimi Eesmäega ning selgitas, et külaelanikud on huvitud oma pakendijäätmete sorteerimisest ja äraandmisest külas. Samuti pööras külaseltsi esinaine vestlusel tähelepanu tõigale, et pakendijäätmekonteiner oleks pealt avatava kaanega, et sorteeritud pakendijäätmekotte oleks mugav konteinerisse panna. Vestluse käigus selgitas keskkonnaspetsialist, et Kudina küla pakendijäätmete probleemile lahenduse leidmisega tegeletakse, aga viivitus on tekkinud hoopis pakendite taaskasutamisorganisatsioonide tõttu.
Ja lõpuks saabus kauaoodatud vastus Jõgeva valla keskkonnaspetsialist Taimi Eesmäelt, aga kiri  ei ole elanike algatust soosiv: „Täna vedaja teavitas, et Kudina kpl juures vahetatakse 02.10.2019 (kui ilm lubab) konteineril kleeps. Klaaspakendikleeps asendatakse segapakendikleepsuga. Uut konteinerit ei tooda.

Ebamugav kasutada

Aga see konteiner, millest kirjas räägitakse on sorteeritud pakendijäätmekottide ärapanemiseks ebamugav ja sobimatu, sest ümmargune metallist pakendikonteiner, milles üleval auk sellise läbimõõduga, et isegi kolmeliitrine purk ei mahu sisse, rääkimata 40-70 liitrisest sorteeritud pakendijäätmekilekotist! (vaata FOTOT) Prügi taaskäitlemisest ja pakendijäätmete sorteerimise vajadusest räägitakse meedias palju, aga kui külarahvas soovib seda teha, siis pakutav lahendus on suur küsimärk! 
Jõgeva valla kodulehel on kirjas, et pakendijäätmeid ei ole vaja põhjalikult pesta, piisab loputamisest. Ebamugav ja ebahügieeniline on avada oma sorteeritud pakendijäätmete kott ja seejärel pakendijäätmeid üks- või kakshaaval toppida sellesse väiksesse ümmargusse avasse! Sellise pakendijäätmekonteineri kasutamine on häiriv ja ei kutsu jäätmeid sorteerima! Valla poolt on pakendiprobleemile lahendus nagu leitud, samas külaelanikuna arvan siiski, et ametnik peaks leidma lahenduse, mis on sobilik ja mugav valla elanikule.
Linnas ja alevikes ning suuremates külades pakendi- ja paberjäätmete äraandmise süsteem toimib, siis väiksemates külades jääb vaid loota, et tulevikus tõesti luuakse võimalused pakendi- ja paberjäätmete äraandmiseks, sest pakendijäätmete kotiga bussis Palamusele sõita on ikka kole tülikas.

kolmapäev, 12. juuni 2019

Oled pahatahtlik - arvab Jõgeva valla teedespetsialist, sest julgen kirjutada, et ääremaa teed on jäetud greiderdamata....

Kudinal, Ordjase tee



Oma eelmises postituses, 04. juuni 2019 kirjutasin probleemist, mis toimub Jõgeva valla ääremaade külateedega! Sinna ei taha kuidagi greider jõuda!

Pean alustama nüüd veidi varasemast ajast: ehk siis Palamuse valla ajast.

Palju aastaid tagasi mõõdeti Palamuse valla elanike kinnistute juurde välja maad ja maade sisse jäeti ka enamus varasemalt vallale kuulunud teid! Nii juhtus ka minu koduga. Minu maja kõrvalt läheb tee (Ordjase tee) ja et oma kodude juurde jõuda, peavad kuue kinnistu elanikud seda teed kasutama. Et teised külaelanikud rahuliku meelega koju saaks, sõlmis Palamuse vald küla teede osas avaliku kasutuse lepingud. Seda tehti ka meiega. Vald kohustus lepinguga teid korras hoidma ning lumetõrjet tegema ( Palamuse vallas tehti seda tasuta). Kogu Palamuse valla teede haldamisega tegeles Palamuse vallavara eesotsas juhataja Enn Kiviga.

Jõgeva vallas on praegu teedega tegelemas teedespetsialist Kaiu Kasela, aga tema tegemised ja hoiakud tekitavad minus kummalisi tundeid:
Oma eelmises postituses sai seda teemat veidi lahatud - nüüd siis kuulsin, et olen pahatahtlik, kuna julgen ääremaade teede korrasolekut kritiseerida ja oma blogis sellest teemast kirjutada!
Aga mina leian hoopis, et iga ametnik peab tööd tegema korralikult ja hoiak, et erateid, mis lepinguga vallale avalikuks kasutuseks antud, on pigem tüliks - ei pea sellist hoiakut õigeks!

Selgitan tagamaid:

Palamuse valla elanikud ei saanud omal ajal otsustada, et üldkasutatavad teed kinnistutest välja mõõdetakse (sellist jama on paljudes valdades tehtud) ning tegelikult oli selline korraldus valla ametnike prohmakas, eriti kui niinimetatud erateed kasutab praktiliselt pool küla!

Kudina külas on ka veel Allikase tee - sellest teest suurem osa kuulub eraisikutele. Esimese otsa (Kudina poolt) avaliku kasutuse lepingute sõlmijad on olemas, aga kuna ühe varasema omaniku leping oli lõppenud seoses surmaga, siis pärija soovis 2018 aastal uue lepingu sõlmida - Kaiu Kasela  ei pidanud uue lepingu sõlmimist vajalikuks sellisel kujul ning edastati teave, et Jõgeva vald ei ole sellistest lepingutest huvitatud (tuleks teha juriidiline leping, aga selleks abikätt ei ulatatud) ja nüüd ongi Allikase tee, mis ühendab meie küla otse naaberkülaga, osaliselt eraomanduses. On hea, et tee kasutamise osas ei ole antud omanikud külarahvale kasutamise piirangut seadnud. Tegelikult peavad ametnikud olema abiks, et vallarahvas paremini ja mugavamalt ka ääremaadel liikuma ja hakkama saaks, mitte kogema, et valla inimene on koormaks ametnikule!  Kahjuks on meie külal selline kogemus Jõgeva ametnikuga....ja see on kurb!

Kompetentsus on oluline:

Ja see tähendab, et spetsialist peab teadma ja tundma oma valdkonna seadusi, määrusi, olema kursis tema tööd puudutavate lepingutega ja hanget teostavate ettevõtjate töödega.
Kudina külas kogetu põhjal tuleb väita, et Kudina küla teedega ei ole teedespetsialist kursis, samuti lepingutega, mille järgi Kudina teid hooldada tuleb.
Tekib ju kohe küsimus, mille põhjal seda väidan?
Kuna eile (11.06.2019) sadas vihma, siis oli täna sobiv ja mõtekas Kudina külas lepingutega kaetud teed ära greiderdada. Seda, et teed vajavad ka veidi purustatud kruusa, seda arvatavasti ei ole spetsialist märganud, ometigi kurvis on koht, mis seda vajab (aga ulmet ei ole mõtet loota) ja kuhu vihmaga suuuuur lomp tekib.
Kudinal, Ordjase tee pöörang 

Saabun koju kella poole viie paiku ja vaatan, et osa teest greiderdatud, kõik augud küll ei ole kadunud, aga enamus siiski! Minu rõõm jääb üürikeseks ja siis saabub üllatus - Ordja tee läheb vasakule, aga enne pööret greiderdus lõpeb, seega võta näpust - greiderdatud oli ainult 280 meetrit. 
Tee algus greiderdamata ja vasakule pööre ning edasine greiderdus tegemata!?


( Pildil valgena ka kinnistu sisesed teed - neid ei ole loomulikult vallal vaja teha, nendega tegeleb külarahvas ikka ise! 😀)


Kas tõesti olen unustanud või valesti aru saanud kuhuni vald teed hooldama peab!? Võtan telefoni ja helistan endisele Palamuse vallavara juhatajale (tema kõige kompetentsem Palamuse teede osas) ja küsin üle, kas tõesti olen midagi segi ajanud! Sain vastuse, et tean õigesti ja minu maja kõrvalt minev tee on avaliku kasutuse lepinguga kaetud. 
Uurisin siis hanke võitjalt ja töö tegijalt, "Milles asi, miks on jäetud töö lõpetamata?" 
Nagu arvata võite, siis hankija esindaja selgituse järgi tema teedespetsialistilt saadud info alusel, ei pidanudki rohkem greiderdama, aga point selles, et minu majani on 100 meetrit ja meie oleme vallaga tee avaliku kasutuse lepingu sõlminud!  Kus ja miks siis möödarääkimised?!


Mis läheb maksma selline pooliku töö tegemine vallale ja maksumaksjale - tekib küsimus? 


Jõgeva vallas probleemidele tähelepanu juhtides olen kogu aja kuulnud, et uue valla loomisest on aega vähe möödunud ja kõike ei jõua ja teid on palju......, aga kas see peab mind huvitama - kui inimene asub tööle avalikule ametile, siis ta teab, et sellega kaasneb vastutus ja kohustus! 
Homme siis uurin Jõgeva valla teedespetsialistilt, millal saavad ääremaal teed greiderdatud ja korralikult töö tehtud!

Lootus kaob viimasena! 😉

13.06.2018 kell 8.30

Rääkisin Jõgeva valla teedespetsialistiga. Vestlus oli konstruktiivne! Hea uudis on see, et Kudina külatee saab endale tolmuvaba katte ja hankijale ehk siis töö tegijale selgitatakse veelkord, mis teed Kudina külas vajavad greiderdamist! 

neljapäev, 6. juuni 2019

Jõgeva valla ääremaal on "unustatud" külateed greiderdada........




Suur suvi on Eestisse jõudnud, aga Jõgeva vallapoolne teede greiderdus annab soovida, sest Kudina külla, mis on Jõgeva valla ääremaa, pole seni ajani greider jõudnud!?


Kudina külateel pole väga viga, aga Kuivati teel on auk augus kinni. Eestlastel on ütlus: "Kui Muhamed ei lähe mäe juurde, siis mägi läheb Muhamedi juurde!" 
Niisiis võtsin telefoni ja helistasin Jõgeva vallavalitsuse teede spetsialistile ja uurisin, miks ei ole Jõgeva vald jõudnud seni ajani Kudina küla teid ära greiderdada! Kaiu Kasela on teedespetsialist  Jõgeva vallas ja temaga ma kontakti võtsingi!

Sain algse vastuse, et Kudina külatee on greiderdatud ja rohkem ei peagi tegema, sest muud teed ei ole vallateed!!!!

Mina ei jätnud jonni ja kuna tean, et oleme sõlminud vallaga lepingu tee avalikuks kasutamiseks, siis seda proua Kaselale ka selgitasin. Lubati uurida! 

Vastust ma kolmapäev (05.06.2018) ei saanudki, aga ega ma jätnud - neljapäeva hommik helistasin uuesti ja uurisin, kuhu proua Kasela oma uurimistes jõudnud on? 
Tuli välja Kudina Kuivatitee ja Pargitagune tee, nagu mina teda kutsun (Muidu on Ordjase tee), olla ununenud ning greiderdaja ei teadnud nendest midagi!!?? Need teed jäänud vallaspetsialistil kahe silma vahele!?, aga nüüd olla Merleen OÜle (see ettevõte teeb greiderdamise teenust Jõgeva vallas) see info edastatud. 

Kuna juba ühinemisajast tean Merleen OÜ juhatajat, härra Ain Viiki, siis võtsin temaga ühendust ning uurisin, millal saavad Kudina küla teed korda. 

Sain teada, et tõesti, alles eile õhtul antud tema ettevõttele teada, et Kudina küla teed vajavad greiderdamist! Leppisime kokku, et niikui vihmakest tuleb (lubas lähematel päevadel ju.😀), nii töö ära tehakse.😀

Valdade ühinemise laua taga räägiti "paremate praktikate kasutuselevõtmisest", aga praegu Jõgeva valla tegemisi ja toimetamisi vaadates, ei saa küll sellest aru! Ju loodeti, et ääremaa  ja lihtsal lepime sellega, et enam ei greiderdata valla poolt teid.......kuidas see oligi: "Mõisa köis las lohiseb!", aga mina arvan, et kui on kokkulepped (uurisin igaks juhuks ka üle endise Palamuse vallavara juhatajalt Enn Kivilt, et midagi segamini ei ajaks ja tema kinnitas, et mäletan õigasti - on lepingud ja vald on võtnud kohususe teid korras hoidma), siis tuleb neid ka täita!


Ebamugavad selgitustaotlused tuleb peita Jõgeva valla dokumendiregistris...äkki õnnestub...



Kuremaa Enveko AS on üks huvitav asutus Jõgeva vallas. 

Millega ta praegu peab täpsemalt tegelema ja kuidas, ei tea ei Kuremaa Enveko nõukogu ega ka juhatuse liige Margus Manguse, kelle juhatuse liikme lepingut alles hiljaaegu pikendati Jõgeva valla poolt. 
Kui nõukogu saadab ikka selliseid kirju vallavalitsusele, tekib tahtmatult küsimus: "Millega tegeleb Jõgeva vallavalitsus?", sest nõukogu liikmed määrab ju valitsus ise ja praegu on ainult koalitsioonile lojaalsed inimesed nõukogudes????

Tutvudes Kuremaa Enveko juhatuse liikme Margus Manguse selgitustaotlusega on tekkinud küsimus - kas Jõgeva vald ise teab, millega see äriettevõte peab tegelema!? 
Miks jälle kriitika Jõgeva valla vastu - miks peab selgitustaotluse registreerima nii, et seda dokumendiregistris ei ole võimalik leida kui kasutada näiteks otsisõnu "Margus Manguse" või "Kuremaa Enveko AS" - mina seda ei mõista? Millegipärast on eespooltoodud selgituskiri registreeritud kui nimeta eraisiku selgitustaotlus? 


Ega midagi, tõstsin telefonitoru ja helistasin vallamajja, 

kus dokumendihaldur püüdis viisakalt mulle selgeks teha, et programm on süüdi, aga oh imet, mõni minul pärast telefonikõnet toimub maagia - ja "eraisiku" asemel ilmub Kuremaa Enveko AS!
Samas mida selline käitumine mulle ütleb - seda, et ei ole võimalik usaldada valla dokumendiregistrit.  Ja ametniku väitele, kui vaja tehke teabenõue - see on otsene vallainimese halvustamine! Mis teabenõude ma siis teen, kui ei ole teada, mida dokumendid sisaldavad, kui nad on registreeritud valesti (või mugavalt), samamoodi pannakse liiga kergekäeliselt peale "asutusesiseseks kasutamiseks" ja siis ei näe keegi, missugust infot dokument üldse sisaldab, samas kui avaliku teabe seaduse juhend selgitab, et tervet dokumenti ei ole vaja peita, tuleb katta vajadusel delikaatne info - seda Jõgeva vallavalitsuses ei tehta!

Jõgeva vald on saanud kirja rahandusministeeriumist, milles on näha ühingud ja tehingud, mis on Jõgeva vald teinud oma mõjuall olevete sihtasutusete ja äriühingutega ning selles dokumendis on kirjas, et  Kuremaa Enveko AS tegevusalad on: maanteetransport, bioloogilise mitmekesisuse ja maastiku kaitse, tänavavalgustus, muud elamu- ja kommunaalmajanduse tegevus. 


Kuremaa Enveko AS peaks tegelema ka Torma piirkonna heakorratöödega, samas kui Jõgeva vald on juba uue hanke heakorratöödeks välja kuulutanud - siis see kõik ongi nagu "pudru ja kapsad" segamini!  


Miks ei suhelda omavahel,

ja kas on mõtekas mahavaikida sellised kirjad, mis näitavad kui ligadi - logadi on vallavalitsuse suhtlemine oma äriühingutega - seda näitab ka vallavalitsuse ja vallavanema, Aare Olgo poolt koostatud ülbe vastuskiri! Ja selline asi on kurb - see pärsib Jõgeva valla arengut! 😞

esmaspäev, 29. aprill 2019

Tahate puhtust külla - ise vaadake kuidas oma prügi minema saate viia, koristuspäev on teie endi "lõbu"




Olen rõõmus, et pühapäev, 28.04.2018, toimus meie küla koristuspäev! Küla sai prahist puhtaks, bussijaam kaunilt värvitud ja vana kuivati teeäär korda!

Täna (esmaspäev 29.04.2019) võtsin ühendust Palamuse teenuskeskuse juhataja Urmas Asteliga ja uurisin, kuhu võib panna teeäärtest kogutud prügi! Mitte lehed, mis riisutud sai, aga just prügi! Tema arvas, et vald peaks omapoolse käe ulatama ja prügi äravedamise organiseerima, eriti arvestades, et sellist koostööd on ennegi rakendatud, siiski palus ta ühendust võtta Jõgeva valla keskkonnaspetsialisti Taimi Eesmäega.

Tegingi seda, aga koostöö asemel sain teada, "kui olete oma ümbrust tahtnud koristada, siis ise olete organiseerinud koristuspäeva ja võite ise organiseerida ka prügi äraviimise, kas siis Jõgevale või Torma prügilasse!" Oma küsimusele ma sain vastuse, mis oli kõike vähem kui sõbralik!

Veel anti teada keskkonnaspetsialisti Taimi Eesmäe poolt, et kui soovime prügikonteinerit, siis tuleb varem teha avaldus valda! - nagu oleks meil bürokraatiat ikka veel vähe!? Aga meie ei tahtnud konteinerit Kudina külasse – priiskamine ei ole kindlasti see, mida soovin uues vallas rakendada, pigem soovisin teada kuhu Palamuse piirkonnas selline võimalus on tekitatud, et inimesed saaks teeäärtest kokkukorjatud prahi ära panna ning Vooremaad puhtana hoida.

Ei ole ju mõistlik selline prügi korteriühistu prügikasti toppida ja ega ta sinna mahugi!

Mida kurjamit – kuidas küll ei suudeta Jõgeva vallas mõelda veidigi „raamidest“ välja! On heatahtlik ja normaalne, kui valla keskkonnaspetsialist pakuks ise välja võimaluse prahi koristamisel prahi kokkukogumist ja koordineerides sealjuures ka prügikonteinerite kasutamist erinevates suuremates valla piirkondades!

Nähvates, et kui olete koristanud oma ümbrust ja vaadake ise kuidas ja kuhu prahi topite (see ei ole ju minu poolt tekitatud praht) ei näita küll kuidagimoodi koostöö soovi ja avatust vallarahva suunas!

Seega valla keskkonnaspetsialistile  soovin rohkem rahvaga suhtlemist ja koostöökohtade leidmist!  Jääb loota, et 2020 aastal leiame mõistlikuma ja parema koostöö ja koordineerimise oma valla kaunimaks tegemisel.


Eks lahenduse ikka leiame ning  ei jäägi muud üle, kui kasutada ära Tootsteele OÜ prügikonteinerit Palamusel – aga kas peaks!