reede, 24. august 2018

Jõgeva valla arengukava - kes teeb analüüsid - hetkeolukorra kirjeldus ei ole veel arengukava


Arengukava ja arengukava tegevuskava 

Alustaks sellest, mis arengukavas hästi- 

koostamise eesmärk on hästi sõnastatud:
„ … eesmärgiks on valla tasakaalustatud ja jätkusuutliku arengu tagamine arvestades ühinenud valla arengueelduseid ja eripärasid. Arengukavas seatud eesmärkide täitmine aitab tõsta valla elanike ühtekuuluvustunnet, parandada nende elukeskkonda ja muudab valla atraktiivseks nii elanikele, investoritele kui turistidele … „

Rohkem head ei oska välja tuua, 

sest esitatud arengukava läbivaks jooneks on negatiivne info: vallas on kõik halvasti, inimesed vanad, ettevõtteid ei ole, transport kehv, valitsuse töökeskkond puudulik jne.

Hetkeolukorra kirjeldamine ei ole kindlasti kogu arengukava:

          Peatükk 2 ( „Hetkeolukorra analüüs“) , aga kirjeldab valdavalt olukorda, kuid ei analüüsi seda – puuduvad trendid (va rahvaarvu muutused), võrdlused analoogiliste KOV-dega ja varasemalt püstitatud eesmärkidega. (näiteks: kui on toodud enim külastatavad turismiobjektid, siis seal juures peaksid olema ka külastajate arvude trendid)
          Väliskeskkonna kohta analüüs puudub tervikuna. Millised on trendid EL toetuste osas, kuidas KOV-e rahastatakse riigi poolt – seadusandlus, Tartu linna, kui lähima tõmbekeskuse arengud, rände trendid, … . mis peaks olema väga meie vallaga seotus kui soovime kasu saada Tartu kui ülikoolilinnast
          Probleemid ja arengueeldused peatüki lõpus ei ole enamasti seotud hetkeolukordades toodud sisuga vaid lihtsalt lisatud arvestamata arengukavas toodut. (näiteks: probleem „Koolide õpikeskkond on lõpuni kaasajastamata“ või arengueeldus „Kuremaa TAK“)?? Kust see tuleb? Kuidas sellest aru saada?

Hetke olukorra kaardistamisel on näha piisavalt probleeme, 


kuid pole ühtegi lahendust välja pakutud – vähemalt kirjas neid ei ole.
SWOT analüüsist
·         ..puuduvad kvantitatiivsed (numbrilised) kirjeldused => analüüs muutub ebatäpseks.
·         Võimaluste osa on valesti defineeritud. Võimalused on välised (väliskeskkonna) tegurid, mis on valla eesmärkide saavutamiseks soodsad ja mida me ise eriti mõjutada ei saa. Näiteks EL toetused. Kui vald teeb häid taotlusi, siis on võimalik võimalus realiseerida.

SWOT analüüs on vildakas, samuti ei ole kusagil näha swot analüüsist tulenevaid võimalusi, mida parendada, et saada/leida eeliseid erinevate probleemide lahenduseks. 

Üldiselt oleks pidanud iga teema (nt asendi ja tutvustuse, hariduse, juhtimise, sotsiaalvaldkond jne) juures olema õigesti koostatud swot analüüs ja sealt oleks selgunud ka mida erinevate teemade paremaks toimimiseks lahendada vaja on ning kuidas neid kitsaskohti konkurentsieelisteks saada ja missuguseid strateegia tegevussuundasid tuleks rakendada. Üheks võimaluseks on kaardistada kriitilised edutegurid – aga ju neid ei ole osatud teha! :-(

Visioon – olematu ja missioon - puudub. 

Selles arengukavas kirjutatud visioon – „Jõgeva vald on turvalise elukeskkonna, soodsa ettevõtluskliima ja aktiivse elanikkonnaga tugev omavalitsus, kus elanikele on tagatud kvaliteetsed teenused ja külastajatele atraktiivsed külastusobjektid.“ – küsimus on ju selles, mis siin pikemaajalist vaadet vajab! Selle dokumendi juures ei saa „puusalt tulistada“! Mõelda on vaja!

Peatükk 4 (eesmärgid – tegevused) - Antud arengukavas puudub vallavalitsuse arusaam ja nägemus, kuidas probleeme sisuliselt lahendada saab! Volikogule esitatud arengukavas ei ole  reaalseid mõõdetavaid meetmeid probleemide lahenduseks va raha betooni matmine, mis osaliselt on küsitav. …  Arengukava peaks hõlmama siiski eesmärke kuidas asjad paremaks  saaks!
·      Mõõdikutel puuduvad sihtväärtused. – mis mõõdik on „renoveeritud ruumid“ või „kajastuste arv“ – kui meil on kaks ajakirjanikku tööl? Lk 10
·        Ebaolulisi mõõdikuid on väga palju – oskust ei ole olnud valida välja strateegiliselt olulised mõõdikud.
Tegevuskava peaks näitama finants poolt probleemide lahendamiseks- vaadakem seda - see on pooleli ja sisaldab peamiselt ühinemislepingu punkte ja ka need on ka ebatäpsed ja edastavad valet infot!...

Siinjuures pööran tähelepanu sellele, et arengu- ja reformikomisjonis on liige, kes on sellistes asjades väga kompetentne (ca 20 aastat töö kogemust + haridus -teevad temast selle) – Kaido Väljaots - kes on kogu aeg pööranud probleemidele tähelepanu ja pakkunud oma abi, mida osakonna juhataja lihtsalt on ignoreerinud, samas ei ole osanud neid õpetusi siinsamas arengukavas rakendada. Ise ei oska ja põikpäisusest ka abi ei kasuta!

Meile esitatud arengukava ei oleks tohtinud volikogu liikmetele saata, sest selline töö on alla igasugust arvestust ja sellise arengukava eelnõu avaldamine valla kogulehel on ainult vallale häbiks!

Allpool tabel, mida Kaido Väljaots on jaganud meiega!