teisipäev, 20. november 2018

Paigalseis ja kaos Jõgeva vallas sunnib......


Mulle meeldib kui volikogu volinikud ja valitsus toimetavad volikogu ja riigi vastuvõetud raamdokumentide järgi.

Valla tähtsaim dokument on arengukava. 

See on valla „alustala“, milles peab olema kirjas valla pikaajaline areng ja tahe, kuhu aastate pärast jõuda soovime.
Arengukava projekti avalikud arutelud toimusid 13-19.september ja said päris palju vastukaja. Kuidas mõista visiooni, milles puudub ambitsioonikus ning areng? Kas elu uues Jõgeva vallas on tõesti perspektiivitu nagu kirjutab Kersti Klaos 25.mai Vooremaas? Kui puudub nägemus ja visioon, siis saabki valitseda vallavanem Olgo väite järgi ainult „tugevama õigusega“, külad soovivad lahkuda teistesse valdadesse ja korra kuus on riiklikus meedias valla juhtimist halvustav lugu. Arengukava projektist puudusid analüüsid, mis peaksid selgitama, mis on praegu vallas hästi, seatud eesmärgid ei ole mõõdetavad, välja toomata jäid probleemid ning kitsaskohtade põhjused. 
„Üldsõnalisus oli arengukava koostamisel teadlik valik“, selgitas arengu- ja planeeringuosakonna juhataja, kui viidati eesmärkide üldsõnalisusele. 
Kogu selline kaos sundis vallarahvast esitama 486 parandusettepanekut arengukava projekti! Selline suur arv näitab kui nõrk on vallavalitsuse poolt koostatud Jõgeva valla 2018-2028 arengukava projekt.

Arengukava loogiliseks jätkuks on eelarvestrateegia, 

milles kirjeldatakse valla finantsplaani nelja aasta perspektiivis. 
Seaduse järgi peab eelarvestrateegia eelnõu olema avalikustatud vähemalt 14 päeva, siiski leidis Jõgeva vallavalitsus, et piisab ka 12 päevast. Seadus ütleb, et avalike arutelude kaudu tuleb kõiki huvitatud isikuid kaasata eelarvestrateegia koostamisse. 
Meie vallas tehti seda viisil, kus arutelu alguseks määrati kell üks tööpäeval ning volikogu ja komisjonide liikmeid teavitati sellest vähem kui 20 tundi enne algust! Igatahes saavutati tulemus, kus peale korraldajate oli kohal ainult üks külaline.
Eelarvestrateegia peaks andma hoova vallavalitsuse ametnikele näitamaks missugune tööpõld neid nelja aasta jooksul ootab ning selgitama ka vallarahvale mida selle nelja aasta jooksul valitsus vallas plaanib teha. Äärmiselt kahju on, et isegi Jõgeva Põhikooli spordikompleksi ehitust ei ole planeeritud eelarvestrateegias, mille ehitamata jätmine halvendab sportimise võimalusi, on väike ja ajale jalgu jäänud.
Põhivara müük tulusse on üldse planeerimata, aga kui analüüs Jõgeva valla majandusliku olukorra kohta puudub, siis võibki põhivara müügiga mitte tegeleda ning eelarvestrateegiasse planeerimata jätta. Missuguseid põhimõtteid ja mille alusel kulude planeerimist rakendatakse, seda kirjas ei ole, aga sellise info esitamine peaks olema primaarne. 

Saame teada vaid kolm fakti. 

Majanduskulu tõuseb 5,9 protsenti, personalikulud tõusevad 5,7 protsenti ja antavad toetused kasvavad 15 protsenti. Kui vaadata eelarvestrateegias investeeringute tabelit, siis aastates 2020-2022 polegi investeeringuid kavandatud. Avalikul arutelul küsisin selle kohta infot ning sain vastuse, et eelarvestrateegias kajastatakse ainult neid investeeringuid, millele on toetus juba olemas! 
Selline lähenemine on väär, sest eelarvestrateegia on aluseks kohaliku omavalitsuse üksuse eelarve koostamisel, kohustuste võtmisel, varaga tehingute tegemisel, investeeringute kavandamisel ning investeeringuteks toetuse taotlemisel.

Kõike eeltoodut kokku võttes tuleb tõdeda, 

et valla strateegilise juhtimisega tegelevad juhid ei ole pädevad oma rollis. Jääme lootma, et koalitsioon leiab võimekamad juhid või usaldavad valla juhtimise pädevatele inimestele.

NB! Iga minu loole Jõgeva valla teatajas on koheselt esitatud ka vastulause valitseva kildkonna poolt! Opositsiooni kriitika 3000 tähemärgi näol (rohkem ruumi ei anta) ei anna kuidagi keskerakonnale rahu! 😁😁Vaatame, kas ja kes seekord oma vastulause teeb! Kas Aare Olgo või hoopis Peep Põdder!😂😂😂